Sublime Text چیست؟

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars ۳۲ امتیاز

Loading…

بسم الله الرحمن الرحیم

Sublime Text چیست؟

اوایلی که ادیتور Sublime Text آشنا شده بودم ویژگی هایی که مورد پسندم قرار گرفت و تا آن زمان در سطح وب خیلی درشت نبود و جذاب و به نظر می رسید،قابلیت انتخاب چندگانه و قابلیت اسنیپت آن بود،در اولی این امکان به شما داده می شود که در آن واحد بتوانید قسمت های مختلفی از کد را انتخاب و ویرایش نمایید،فرض کنید در خط فعلی و چند خط بعدی بایستی تابعی به نام kill_ را به kill تغییر بدید،تنها کاری که اینجا می بایست انجام داد کلیک روی اولین مورد و سپس فشردن کلید Ctrl+D به تعداد اسم آن تابع می باشد و پس آن شاهد چندین کرسر موس که آماده ویرایش هستند خواهید بود.

در مورد دومی،فرض بفرمایید که تکه کدی را به کرار در برنامه ها استفاده می کنید،مثلا هر بار برای نوشتن یک تابع می بایست کلمه کلیدی function و سپس نام و سپس {} را بنویسید،همین تفکر را در مورد نوشتن کلاس با متدهای رایج مدنظر بگیرید و یا نوشتن اسکلت اولیه HTML ، خب اینجاست که قابلیت اسنیپت یا ؛تیکه کد؛ Sublime Text به کار می آید،تنها کافیست اسکلت کار را یک بار نوشته و به سابلایم ( یا سوبلایم ) معرفی کنید و یک کلمه کلیدی هم بایستی معرفی کنید،از این به بعد کافیست ابتدای آن کلمه کلیدی را نوشته و با زدن کلید Tab اسکلت کامل کار را تحویل بگیرید،کار به اینجا ختم نمی شود و شما حتی میتوانید با تب دوم به قسمت نوشتن نام تابع رفته بنویسید و با تب سوم به وسط {} ها رفته و کداصلی را بنویسید،که این تب های دوم و سوم را می بایست داخل اسنیپت معرفی کرده باشید.

این پلاگین خوش دست در دسته ی Nagware ها یا میشه به عبارتی Freemium قرار می گیرد،لذا هرچند مدت یک بار پیغام لایسنس را مشاهده خواهید کرد،که البته بعد از مدتی به آن عادت خواهید کرد!

ویژگی های برتر Sublime Text

در مورد ویژگی های برتر این ادیتور می توان این موارد را نام برد:

  1. سبک و سریع می باشد
  2. روی همه سیستم عامل های رایج اجرا می شود
  3. پلاگین های بسیار زیادی دارد
  4. بهای زیادی به کار با صفحه کلید داده شده است،که برای برنامه نویسی سرعتی امریست حیاتی

مشکل Sublime Text با زبان فارسی

اما این ادیتور خوب با زبان های راست چین مشکل دارد،و نوشته های این زبان ها را برعکس نمایش می دهد که با توجه به کارکرد سریع و قابل قبول آن قابل چشو پوشیست،البته راه کارهایی هم ارائه شده اما ارزش استفاده را ندارد.

تکنیک های Sublime Text

هر ادیتوری شامل کلیدهای میانبر و امکانت مختص به خودش می باشد که در صورت یادگیری آنها کدنویسی خود را سرعت بیشتر خواهید بخشید.ادیتور سابلایم(سوبلایم) هم از این قضیه مستثنی نیست،برای آشنایی کامل می توانید به مستندات آن مراجعه کنید اما من باب تبرک چند خطی را اینجا خواهیم آورد 🙂

✏️ انتخاب چندگانه در سابلایم تکست

در ابتدا این امکان معرفی شد،در این قسمت تنها به این مورد بسنده می کنیم که برای انتخاب یکباره همه موارد کلید alt+F3 راه گشاست

✏️ کنترل مرکزی سابلایم تکست

این ادیتور دارای مرکز کنترلیست که کارها را آسانتر و کلیدی تر! می کند،این همان بحث بها دادن به صفحه کلید است.کافیست  ctrl+shift+p را بفشارید و امتحان کنید،کشف این گزینه ها بر عهده خودتان.

✏️ راه اندازی موتور مدیریت پلاگین سایلایم تکست

همانطور که پیش تر اشاره شد این ادیتور شامل پلاگین های زیادی ست که نصب و بروزرسانی دستی آنها خارج از قائده عملکرد سرعتی ست،لذا راهکار این قسمت مربوط به همین مورد است،در حقیقت این امکان خود در دل پلاگینی به نام Package Manager نهفته است،کافیست برای اولین بار این پلاگین را به خود زحمت داده و نصب کنید تا در نصب دیگر پلاگین ها شما را یاری کند.

پس از نصب کافیست به کنترل مرکزی رفته و شروع به تایپ package کنید و از میان لیست فیلتر شده بر روی Install Package کلیک کرده و لیستی از پلاگین های در دسترس را مشاهده کنید،پس از آن تنها با کلیک بر روی هرکدام از موارد، پلاگین خودکار دانلود و نصب خواهد شد.

 

عارضم وسط این نوشتن ها گذری زدیم بر گوگل و مطالب مفید خوبی در این زمینه یافت کردیم،لذا کلام رو ختم می کنم تا جسارت قلم در محضر عزیزانی که لینکشان در ادامه خواهد آمد و همچنین تکرار مکررات صورت نگیرد،تنها در یک مطلب در مورد راه اندازی محیطی مناسب برای برنامه نویسی وب سخن خواهیم راند،ان شاءالله.

? بهترین های Sublime Text 3: ویژگی ها، پلاگین ها و تنظیمات [مطلب زحمت کشیده شده ای هست]

? بسته های ضروری سابلایم (قسمت اول)[به قسمت های دیگر هم نظاره ای داشته باشید]

نظرات شما را پذیراییم